نخستین مورد بیمار تنفسی مرموز شبیه سارس در خارچ چین پیدا شد، ویروس مرموز به تایلند رسید

به گزارش مجله ابوذریون، مقامات بهداشتی تأیید نموده اند گونه جدید کورونا ویروس را که با شیوع نگران کننده بیماری تنفسی در شهر ووهان چین مرتبط است، در زنی که از چین به تایلند سفر نموده بود، یافته اند.

نخستین مورد بیمار تنفسی مرموز شبیه سارس در خارچ چین پیدا شد، ویروس مرموز به تایلند رسید

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه 23 دی خاطرنشان کرد که مقامات تایلندی این زن از 8 ژانویه در بیمارستان بستری است و نخستین مورد این بیماری تنفسی مرموز است که در خارج از چین یافته شده است.

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه ای در این باره خاطرنشان کرد: احتمال اینکه موارد دیگری از بیماری در کشورهای دیگر یافت گردد، دور از انتظار نیست و این شرایط بر فراخوان های سازمان جهانی بهداشت بر پایش فعال و آمادگی برای این بیماری جدید تاکید می نماید.

بر اساس بیانیه ای کمیسیون بهداشت شهر ووهان در چین به حال 41 نفر مبتلا به این ویروس جدید که به نظر می رسد نوع جدیدی از کورونا ویروس باشد، شناسایی شده اند.

روز شنبه این هفته یکی از این موارد، مردی 61 ساله درنتیجه ذات الریه ناشی از ویروس درگذشت. هفت نفر دیگر از بیمارستان مرخص شده اند و شش نفر دیگر در شرایط بحرانی باقی مانده اند.

ساکنان و ناظران به خصوص نگران شیوع بیماری در چین هستند، چراکه در سال های 2002 و 2003 یک کورونا ویروس دیگر که عامل شیوع نشانگان حاد شدید تنفسی یا سارس شد، به 37 کشور گسترش یافت و باعث مرگ بیش از 800 نفر شد. مقامات چینی در آن هنگام در ابتدا کوشش کردند شیوع بیماری را پنهان نمایند و تصور می گردد همین کار باعث بدتر شدن شیوع بیماری شد.

مقامات چینی گفته اند در حال حاضر شواهدی درباره انتقال انسان به انسان این ویروس جدید وجود ندارد. صدها نفر از افرادی که در تماس با این بیماران بوده اند، ازجمله کارکنان بهداشتی به این ویروس آلوده نشده اند.

اما درحالی که چین در آستانه برگزاری جشنواره بهاری و آغاز سال جدید قمری چین است و میلیون ها نفر بر اساس سنت رایج برای بازگشت به نزد خانواده هایشان سفر می نمایند، مقامات به اهالی کشور هشدار داده اند که مراقب علائمی مانند تب، اشکال در تنفس یا درد بدن باشند.

کورونا ویروس ها از خانواده ای ویروس ها هستند که در میان حیوانات هم در گردش است و در سال های پیشین عامل دو عفونت تنفسی سارس و مرس (نشانگان تنفسی خاورمیانه شده است. مقامات بهداشتی چین معتقدند که یک بازار غذاهای دریایی که در آن حیوانات زنده هم به فروش می رسد، منشأ شیوع فعلی این کورونا ویروس جدید بوده است.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های پکن گفته است که خطر ناشی از این شیوع بستگی امکان سرایت ویروس میان انسان ها و چگونگی این سرایت، شدت بیماری ناشی از ویروس و اقدامات پزشکی و سایر اقدامات جلوگیری نماینده در دسترس برای مهار گسترش این ویروس دارد.

  • دانشمندان چینی ترکیب ژنتیکی ویروس مرموز تنفسی را منتشر کردند

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 687

به "نخستین مورد بیمار تنفسی مرموز شبیه سارس در خارچ چین پیدا شد، ویروس مرموز به تایلند رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین مورد بیمار تنفسی مرموز شبیه سارس در خارچ چین پیدا شد، ویروس مرموز به تایلند رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید