تور عمان ارزان قیمت: ایران می تواند 10 درصد بازار وارداتی عمان را به دست بگیرد

به گزارش مجله ابوذریون، عمان با توجه به روابط سیاسی خوبی که با ایران دارد و از طرفی با کشورهای مختلفی قرارداد تجارت آزاد (FTA) امضا نموده به عنوان پایگاهی برای صادرات مجدد حجم بالایی از انواع کالاها شناخته می گردد و در این راستا تقویت سطح مناسبات تجاری ایران با این کشور همیشه یکی از سیاست های دولت بوده است.

تور عمان ارزان قیمت: ایران می تواند 10 درصد بازار وارداتی عمان را به دست بگیرد

با تور عمان ارزان قیمت از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط عمان آشنا شوید.

هرچند در طول سال های گذشته سطح تبادلات تجاری دو کشور فرازوفرودهای متعددی را تجربه نموده است؛ اما به گفته رئیس اتاق مشترک ایران و عمان منظره روشنی پیش روی تجارت ایران با عمان وجود دارد، هرچند این مهم به سیاست های داخلی و خارجی متعددی وابسته است.

محسن ضرابی، رئیس اتاق مشترک ایران و عمان طی گفت وگویی با اتاق ایران آنلاین رویکرد فعلی وزارت صنعت ، معدن و تجارت و به ویژه سازمان توسعه تجارت را درباره بازار عمان و لزوم استفاده بهینه از نگاه های مشورتی بخش خصوصی را مناسب و امیدوارکننده ارزیابی کرد و گفت: آنچه اهمیت دارد ثبات در سیاست هاست. خوشبختانه مدتی است که با تغییر رویکرد وزارت خانه به ویژه سازمان توسعه تجارت، سطح مشارکت بخش خصوصی به خصوص اتاق مشترک ایران و عمان در ارتباط با این کشور افزایش چشمیگری پیدا نموده است.

بر اساس اظهارات او اگر قرار باشد در امسال در ارتباط با رشد تبادلات تجاری بین دو کشور اتفاق بزرگی رخ دهد ضروری است زیرساخت های آن و نقشه راهی که ترسیم شده است، اجرایی شود که این موضوع به تداوم رویکرد فعلی دولت نسبت به این بازار و جایگاه بخش خصوصی وابسته است.

این فعال مالی اظهار داشت: سال گذشته نشست کمیسیون مشترک مالی دو کشور با مشارکت جدی بخش خصوصی و اتاق مشترک ایران و عمان برگزار گردید که بسیار اثرگذار بود، از سوی دیگر پیش از برگزاری این نشست، نظرات و پیشنهادهای اتاق مشترک درباره محورهای مذاکرات و حتی وزرایی که لازم بود وزیر صنعت، معدن و تجارت در عمان با آنها جلسه داشته باشند، ارائه شد و نکته مهم اینجاست که کلیه این دیدگاه ها مورد توجه نهاده شد.

ضرابی فلسفه برگزاری جلسات کمیسیون مشترک مالی را برطرف موانع و تسهیل فرایند تجارت دانست و ادامه داد: سال های قبل در فرایند برگزاری این نشست ها کمتر به نظرات بخش خصوصی توجه می شد؛ اما تجربه سال قبل درباره عمان نشان داد که نگاه دولت نسبت به این موضوع تغییر نموده و می توان با تکیه بر آن نسبت به آینده امید داشت.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان از برگزاری نشست های متعدد درباره اجرایی شدن مفاد توافق هایی که در نشست کمیسیون مشترک نهایی شد، اطلاع داد و کوشش برای اجرایی شدن این برنامه ها را موثر خواند.

به اعتقاد او علت اینکه در سال 97 سطح تبادلات تجاری دو کشور بهبود پیدا کرد، تغییر رویکرد و نگاه دولت نسبت به بخش خصوصی و استفاده از راهکارهای پیشنهادی اتاق مشترک بود.

او توضیح داد: از سال 96 شرایط بهتر شد و اتاق های مشترک مورد توجه نهاده شدند و بدین ترتیب سطح مبادلات از 767 میلیون دلار سال 96 به یک میلیارد و 161 میلیون دلار در سال 97 رسید.

ضرابی طبق سیاست های جاری که در وزارت امور خارجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت روی آن تمرکز شده، افزایش صادرات ایران به عمان را یکی از اهداف اصلی دانست و ادامه داد: افزایش صادرات به زیرساخت هایی احتیاج دارد که باید فراهم شود. از سویی برنامه تهاتر بین دو کشور طراحی شده که باید نهایی شود. موضوع دیگر صادرات مجدد است که عمان متناسب با شرایطی که دارد، پایگاه خوبی برای این منظور است و در نهایت تمرکز بر 6 محور دهمین برنامه 5 ساله عمان که شامل معدن، گردشگری، شیلات، حمل ونقل و لجستیک، صنعت و آموزش و پژوهش است.

او تمرکز بر معدن، گردشگری و شیلات را متناسب با ظرفیت های موجود در ایران به عنوان سه اولویت در ارتباط با عمان عنوان کرد.

این فعال مالی در بخش دیگری از سخنان خود به سفر هفته آینده رئیس جمهور ایران به عمان به دعوت سلطان هیثم اشاره نمود و از سفر هیات تجاری بخش خصوصی به وسیله اتاق مشترک به سرپرستی رئیس سازمان توسعه تجارت در هفته جاری به این کشور اطلاع داد که قرار است نتایج این سفر در سفر هفته آینده آنالیز و نهایی شود.

رشد 63.5 درصدی صادرات ایران به عمان در سال 1400 نسبت به 1399

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در ادامه به سطح تبادلات ایران و عمان اشاره نمود. بر اساس اظهارات او سال گذشته صادرات ایران به عمان بالغ بر 716 میلیون دلار بود که نسبت به سال 99 بالغ بر 63.5 درصد افزایش نشان می دهد. از طرفی کل حجم مبادلات ایران با عمان در سال 1400 که رکورد بی سابقه ای داشت به یک میلیارد و 336 میلیون دلار رسید که 53 درصد نسبت به سال 99 افزایش داشته است.

ضرابی اضافه کرد: اگر به میانگین رشد سالانه 8 دوره گذشته از 1392 تا 1400 نگاه کنیم، میانگین رشد صادرات به این کشور 61 درصد بوده و حجم مبادلات 75 رشد را نشان می دهد. در سال 92 حجم صادارت ایران به عمان 146 میلیون دلار و حجم مبادلات بین دو کشور 221 میلیون دلار بوده است.

طبق اظهارات این فعال مالی واردات سالانه عمان بالغ بر 24 میلیادر دلار برآورد می شود و سهم ایران از این بازار در سال 99 در حدود 1.8 میلیون دلار بوده که این رقم در سال 1400 به 2.9 درصد رسیده است. پیش بینی می شود درصورت ایجاد زیرساخت های لازم و اجرایی شدن برنامه هایی که پیشنهاد شده، می توان سهم کالاهای ایرانی را در حجم واردات عمان تا 10 درصد افزایش دهیم.

به اعتقاد او ایران در بیشتر کالاهایی که وارد عمان می شود مزیت رقابتی دارد، از سویی روابط سیاسی ایران و عمان نیز در سطح بالایی است، خطوط مستقیم کشتیرانی بین ایران و عمان وجود دارد و از طرفی فاصله دو کشور نیز بسیار نزدیک است پس ایران این ظرفیت را دارد تا سطح صادرات خود را افزایش دهد.

ضرابی میانگین رشد سالانه 5 دوره گذشته از 1395 تا 1400 را نیز آنالیز کرد و گفت: در این دوره 5 ساله صادرات ایران به عمان 26 درصد و حجم مبادلات 43 درصد افزایش داشته حال این سوال مطرح است که چه طور می شود در دوره 8 ساله اندازه رشد صادرات 63 درصد باشد، اما این رقم در دوره 5 سالانه به 26 درصد برسد؟ علت اینجاست که از سال 92 تا 95 حجم مبادلات رشد داشت؛ اما در سال 98 و 99 با کاهش قابل توجه حجم صادرات و تبادلات تجاری روبرو بودیم.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان حجم صادرات ایران به عمان در سال 97 را بالغ بر 728 میلیون دلار ارزیابی کرد که این رقم در سال 98 به 528 میلیون دلار و سال 99 به 438 میلیون دلار کاهش پیدا کرد. بعلاوه بر اساس اظهارات او حجم مبادلات ایران با عمان در سال 97 برابر با یک میلیارد و 161 میلیون دلار بوده که این رقم در سال 98 به 694 میلیون دلار و در سال 99 به 879 میلیون دلار رسیده است.

او علت کاهش سطح صادرات به این کشور در دو سال 98 و 99 را تا حدودی مربوط به تحریم های خارجی و بخش عمده آن را مربوط به تحریم های داخلی، چند نرخی بودن ارز، پیمان سپاری ارزی، ممنوعیت صادراتی، وضع عوارض صادراتی، بی برنامه بودن وزارتخانه ها و تصمیم گیری بدون مشورت با اتاق ها و تشکل ها دانست.

ضرابی اظهار داشت: در سال 97 فشارهای تحریم بسیار بالا بود؛ اما در این سال نسبت به 96 رشد خوبی در صادرات به عمان و حجم مبادلات با این کشور داشتیم. در سال 1400 هم تحریم ها بود؛ اما عملنمودها نسبت به 98 و 99 شرایط بهتری داشت که علت اصلی آن به رویکرد، تصمیمات و سیاست های داخلی برمی شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2189

به "تور عمان ارزان قیمت: ایران می تواند 10 درصد بازار وارداتی عمان را به دست بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور عمان ارزان قیمت: ایران می تواند 10 درصد بازار وارداتی عمان را به دست بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید