بهترین و بدترین پیش بینی های نفتی در سال 2019

به گزارش مجله ابوذریون، هیچ چیز مانند یک بازار وحشی و پرنوسان نمی تواند وجهه بانکداران و تحلیلگرانی که برای پیش بینی قیمت نفت از خود شجاعت نشان می دهند را تخریب کند.

بهترین و بدترین پیش بینی های نفتی در سال 2019

اما این کابوس حتی در بدترین شرایط نیز باعث نمی گردد که آنها دست از پیش بینی قیمت ها بردارند. در ماه پایانی سال گذشته میلادی نیز بعضی بانک ها و تحلیلگران این شهامت را داشتند که پیش بینی های خود برای سال 2019 را به بازار ارائه دهند.

در هفته های پایانی سال گذشته، اعضای اوپک و شرکای جدیدشان در آستانه یک توافق جدید بودند، مدتی از تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران می گذشت و البته معافیت هایی برای بعضی مشتریان نفت ایران در نظر گرفته شده بود، قیمت نفت برنت با کاهشی 30 درصدی نسبت به نقطه اوج خود در اوایل ماه اکتبر، به کمتر از 57 دلار رسیده بود و هر بشکه نفت خام سبک تگزاس نیز تنها 49 دلار در بازار معامله می شد. اما حتی در این شرایط سخت نیز بعضی نهادها و تحلیلگران ریسک از دست دادن وجهه خود را پذیرفتند و اقدام به پیش بینی قیمت نفت برای سال جدید (2019) کردند:

بانک دنیای در نخستین ماه امسال در گزارش خود از چشم انداز بازار نفت در سال 2019 اظهار داشت که با توجه به کمبود ظرفیت مازاد در بین اعضای اوپک، در صورت کاهش ناگهانی عرضه احتمال جهش قیمت نفت وجود خواهد داشت. بانک دنیای در این گزارش میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال 2019 را 67 دلار پیش بینی کرد.

گذشته از اینکه بانک دنیای بی جهت درباره کمبود ظرفیت مازاد اوپک هشدار داده بود، پیش بینی کارشناسان این بانک نیز کمی بالاتر از قیمت های واقعی بوده است. میانگین قیمت نفت برنت در دوره های سه ماهه اول، دوم و سوم امسال به ترتیب 63.3، 68.2 و 61.9 بوده و در ماه گذشته نیز میانگین قیمت به 62.7 دلار در هر بشکه رسید.

شرکت خدمات اقتصادی و بانکداری سیتی گروپ که از بزرگترین بانک های آمریکا و دنیا به شمار می رود، در ماه دسامبر سال گذشته میلادی یک پیش بینی محتاطانه را از قیمت نفت در سال 2019 ارائه داد. کارشناسان این بانک میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال 2019 را رقمی بین 55 تا 65 دلار پیش بینی کردند. سیتی گروپ در گزارش خود از چشم انداز بازار نفت در سال 2019 تأکید نموده بود که با توجه به اختلاف نظر فراوریکنندگان بزرگ نفت دنیا (آمریکا،روسیه و عربستان) درباره قیمت تعادلی و منصفانه نفت، بازار دنیای این محصول در سال جدید (سال 2019) درگیر نوسانات جدی خواهد بود.

کارشناسان سیتی گروپ همچنین پیش بینی نموده بودند که افزایش فراوری نفت آمریکا به خنثی شدن اثر کاهش سطح فراوری کشورهای عضو اوپک خواهد انجامید؛ این پیش بینی تا حد زیادی درست از آب درآمد زیرا افزایش 1.2 میلیون بشکه ای فراوری روزانه نفت در آمریکا عملاً اثر کاهش فراوری نفت اوپک و متحدان جدیدش را خنثی کرد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) نیز در نخستین ماه از امسال میلادی گزارشی را درباره چشم انداز بازار نفت در سال 2019 منتشر و در این گزارش میانگین قیمت نفت برنت در امسال را 61 دلار در هر بشکه پیش بینی کرد. این پیش بینی درست زمانی انجام شد که قیمت هر بشکه نفت برنت در بازار 53.8 دلار و قیمت هر بشکه نفت سبک تگزاس نیز 45.4 دلار بود. اما قیمت در ماههای بعد افزایش یافت و میانگین آن در نهایت با اختلافی نسبتاً قابل قبول بالاتر از پیش بینی اولیه اداره اطلاعات انرژی آمریکا نهاده شد.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) در ماه ژوئیه در گزارشی اظهار داشت که با توجه به کاهش نرخ رشد تقاضای نفت در بازارهای دنیای انتظار نمی رود که قیمت نفت در ماههای آینده رشد چندانی داشته باشد. در زمان انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی،قیمت هر بشکه نفت برنت حدود 63 دلار بود و هر بشکه نفت سبک تگزاس نیز کمی بالاتر از 56 دلار در بازار معامله می شد. فرایند قیمت ها از آن موقع تا به امروز نشان می دهد که پیش بینی آژانس بین المللی انرژی تا حدی زیادی درست بوده است.

حلیما کرافت، استراتژیست ارشد بخش کالاهای خام بانک سرمایه گذاری آر.بی.سی کپیتال مارکتز کانادا، در اواخر ماه می (اوایل اردیبهشت) پیش بینی کرد که در فصل تابستان بر اثر افزایش تنش ها بین آمریکا و ایران، بهای نفت می تواند از مرز 80 دلار در هر بشکه نیز عبور کند.

در تابستان 2019 بخشی از پیش بینی حلیما کرافت محقق شد؛ تنش ها بین ایران و آمریکا شدت گرفت، ایران یک نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرد، خطر بسته شدن تنگه راهبردی هرمز افزایش یافت و تأسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو نیز هدف حمله پهپادی نهاده شد. اما هیچ یک از این اتفاقات باعث نشد که قیمت نفت حتی به نزدیکی مرز 80 دلار برسد.

یک یا دو سال قبل حتی بروز تنش در خاورمیانه -به ویژه تنش هایی که فراتر از تهدید بودند- می توانست به جهش چشمگیر قیمت نفت منجر گردد اما در امسال میلادی جنگ تجاری بین آمریکا و چین از یک سو و کاهش نرخ رشد تقاضای نفت از سوی دیگر باعث شد تا اثر ریسک های ژئوپلیتیکی بر بازار نفت کاهش یابد.

هنری رُوم، تحلیلگر ارشد گروه تحقیقات و مشاوره سیاسی اوراسیا، در اوایل فصل تابستان پیش بینی کرد که تشدید تنش ها بین ایران و آمریکا می تواند به عبور قیمت نفت از مرز 100 دلار بینجامد و در صورت رویارویی نظامی بین ایران و آمریکا قیمت نفت احتمالاً از مرز 150 دلار فراتر خواهد رفت. نتیجه این پیش بینی نیز دیگر نیازی به آنالیز ندارد.

نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال در اواخر ماه آوریل (اوایل اردیبهشت) یعنی زمانی که اعلام شد آمریکا قصد ندارد معافیت هایی که قبلاً برای مشتریان نفت ایران در نظر گرفته بود را تمدید کند، یک نظرسنجی درباره چشم انداز بازار نفت ترتیب داد. تحلیلگرانی که در این نظرسنجی شرکت کردند، پیش بینی قبلی خود درباره میانگین قیمت نفت برنت در سال 2019 را 2 دلار افزایش داده و به 70 دلار در هر بشکه رساندند.

زمانی که این تحلیلگران میانگین قیمت نفت برنت در امسال را 70 دلار پیش بینی کردند، قیمت نفت در حوالی همین قیمت در حال نوسان بود، اما در ماههای بعدی فرایند بازار تغییر کرد و این تغییر فرایند باعث شد که پیش بینی تحلیلگران وال استریت ژورنال در نهایت تفاوت قابل توجهی با رقم واقعی داشته باشد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 769

به "بهترین و بدترین پیش بینی های نفتی در سال 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین و بدترین پیش بینی های نفتی در سال 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید